A nemzetközi nőmozgalom egyik kiemelt eseménye a nemzetközi nőnap megünneplése március 8-án. Ezen a napon kerül elismerésre a nők áldozatos, családot összetartó tevékenysége, munkája, az irántuk érzett elismerés kifejezése. Ki kell emelni, hogy a nőnap a tisztelet mellett a női egyenjogúság, a szabad munkavállalás küzdelmének is emléknapja.

A Google logó – a korábbi hagyományoknak megfelelően – is emlékezteti a világ online közösségét a nők iránti tiszteletre, megbecsülésre.

 

A Google logó egy trendi, rajzolt, színes nőfigurákat ábrázoló forma, amelyen keresztül játékosan mutatja be a Google a nők sokszínűségét, tudományos és művészeti kompetenciáit az informatika, a zene, a tudomány, a politika, a játék területén

A Google logó most interaktív elemmel is rendelkezik, amely a világ minden lakosa által ismert helyein (Gízai piramisok, Golden Gate híd, Eiffel-torony, Kreml, stb.) nőket ábrázol szóvivőként, tudósként, informatikusként, kertészkedő vagy játszó nőként, rajzos animációkkal. A video lejátszását követően az International Women’s Day keresési találataihoz vezeti a nézőket.

A nemzetközi nőnapot az Egyesült Nemzetek Szervezete is a világnapok sorába emelte.

A nemzetközi nőnap a munkásmozgalom egyik vívmánya, a történelemben nagy és jelentős szerepet játszó nők elismerésére hozták létre. Több, a március 8-ai naphoz kapcsolódó, a nemzetközi nőnapot megalapozó események az alábbiak voltak:

  • március 8. – A New York-I tüntetés: Az amerikai dolgozó nők ezen a napon tüntettek a jobb munka- és életkörülményekért, magasabb bérért.
  • Az I. Internacionálé, vagyis a Nemzetközi Munkásszövetség 1866-ban elfogadta határozatai között a nők hivatásszerű munkavégzéséről szóló határozatot.
  • A II. Internacionálé keretében Clara Zetkin beszédében fogalmazta meg 1899-ben az alakuló közgyűlésen, hogy a nőknek joga van a munkához, a széles körű részvételhez a közügyekben, tehát a választójoghoz is és a választhatóság politikai jogához is. Beszédében külön részt szentelt az anyák és a gyermekek védelmének.
  • március 8-án az első világháborúban súlyos áldozatokat és nehézségeket szenvedett orosz nők nagyszabású tüntetést szerveztek azért, hogy legyen elegendő kenyér, és érjen véget a háború, jöjjön el végre a béke. A tüntetést követő napokban a cári Oroszország megszűnt, és az új polgári kormány megadta a nők számára a szavazati jogot.
  • Magyarország az Országos Nőszervező Bizottság röplap osztásának hatására 1913-ban csatlakozott a nőnapi felhíváshoz.
  • 1914-ben már országosan kerültek rendezvények megszervezésre a nőnap alkalmából.
  • március 8-ától rendszeresen és minden évben megünneplésre került hazánkban a nőnap.